Antabeller
Släkt från
Sverige: Bohuslän & Värmland
Norge: Trönderlag & Gudbrandsdalen
USA: Californien, Oklahoma & Texas

Mina källor

Under snart fyra år som amatörforskare har jag registrerat över 3333 personer.
Om ni har anor som korsar mina eller om ni har släkt från Bottna socken i Kville härad (Tanums Kommun) hör av er.                                      
                 Terje Adkins
          Sidan uppdaterad september -99

Besök BohusGen
Besök BohusGen! - För dig som släktforskar i Bohuslän.

Döttrarna
Hilda Louise
& Evelina Belle

Far
Terje
picbarn.jpg (23392 bytes) Mor
Christina
Farfar
Erik

Farmor
Annie
Morfar
Tobe
Mormor
Björg



UPP

Terje Vilhelm Olofsson

Bildlärare. e-mail adress
g.m. Christina R Adkins.
Tog namnet Adkins vid giftemålet.
Barn: Hilda Louise & Evelina Belle

Jag är född och uppväxt i V:a Frölunda.
Jag har utbildat mig till Bildpedagog, med specialinriktning åt media. Min ämneskompetens sträcker sig genom alla stadier.
Jag har arbetat inom förskolan: Daghemmet Kattfoten Gbg, Grundskolan: Långedragskolan, Järnbrottsskolan,
Gymnasiet: Tensta gymnasium.
Universitet: Konstfack (kurs i datorgrafik)
Numera arbetar jag på Gårdstensskolan i Angered.



UPP

Christina Renée Adkins


Butiksägare. e-mail adress
g.m. Terje V Olofsson.
Barn: Hilda Louise & Evelina Belle

Jag är född och uppväxt i San Bernardino, Kalifornien. Jag flyttade med min mor och två av mina tre syskon till Trollhättan, Sverige 1980. Numera bor jag i V:a Frölunda, Gbg.
Jag har utbildat mig både inom foto/film/video och till förskollärare.
Nu är jag egen företagare. Tillsammans med min syster äger jag en franchise butik ”Gray’s American Foodstore” Göteborg.



UPP

ANTABELL
Erik Vilhelm Olofsson

Den Svenska linjen

Anor från Bohuslän:
Bottna, Svenneby, Kville, Tossene, Askum, Håby. Foss, Svarteborg, Brastad, Bro, Stenkyrka, Lyse
Efternamn: Burman, Filmer, Kant, Lilja, Örn, Bruhn, Barth

Generation 1
2 Karl Mauritz Olofsson 1883-01-28 Bottna Nordgård Bottna
3 Elsa Linnea Eliasson 1903-03-30 Bottna Binghult vigsel: 1925

Generation 2
4 Olof Martin Larsson 1851-09-26 Bottna Bottna Nordgård
5 Charlotta Amalia Mathiasdotter 1856-03-04 Tossene Torp under Åby vigsel: 1882-06-09
6 Alfred Hilmer Eliasson 1858-12-21 Bottna Binghult
7 Augusta Serafija Andreasdotter 1871-08-10 Håby Östra Solberg vigsel: 1894-03-31

Generation 3
8 Lars Johannesson 1814 Bottna Bottna Nordgård
9 Lovisa Olausdotter 1827 Bottna Rörane
10 Mathias Christiansson 1813-01-20
11 Christina Nilsdotter 1816-06-20
12 Elias Olofsson 1821-09-19 Bottna Binghult
13 Olena Mathiasdotter 1831-05-18 Tossene
14 Andreas Persson 1827-01-22 Håby Solberg Östergård
15 Britta Maria Sifversdotter 1833-05-03 Foss Åhlveden vigsel: 1858 03 23

Generation 4
16 Johannes Andersson Svenneby Valön
17 Sara Johannesdotter vigsel: ca: 1812
18 Olaus Larsson 1796-08-31 Bottna Rörane
19 Maren Hansdotter 1802-01-19
20 Kristian Andersson 1778 Tossene
21 Johanna Svensdotter 1780
24 Olof Olsson 1796-01-28 Bottna Binghult
25 Anna Hansdotter 1791-02-27
26 Mattias Svensson 1798-10-12 Tossene
27 Britta Sara Nilsdotter 1798-11-30 Tossene
28 Per Andreasson 1792-12-12 Håby Solberg Östergård
29 Christina Olsdotter 1793-03-22 Brastad Tuntorp Övre vigsel: 1817 01 10
30 Sifver Andersson 1792-06-22 Foss Åhlsveden
31 Maria Olsdotter 1796-07-01 Håby Norra Gläborg vigsel: 1816-01-17

Generation 5
32 Anders Johansson Svenneby Valön
33 Johanna Larsdotter Kville Flyg
36 Lars Johansson
37 Anna Svennungsdotter
38 Hans Larsson 1765 Askum Svenneby
39 Anna Persdotter
40 Anders Hansson 1746 Tossene vigsel: 1775-11-17 Bro
41 Marta Johansdotter 1752-12-13 Bro
48 Olof Olsson
49 Börta Persdotter
50 Hans
51 Christina Johannesdotter
52 Sven Olsson 1755 Tossene
53 Hellvig Larsdotter Tossene
54 Nils Hansson 1766 Tossene
55 Helena Andersdotter 1770
56 Andreas Pährsson
57 Johanna Jonsdotter
58 Olof Andersson 1764-11-27 Brastad Prästtorp
59 Gretha Hansdotter 1763-04-04 Brastad L:a Hede vigsel: 1787-01-23
60 Anders Steffansson 1760-09-20 Foss Ålsveden
61 Johanna Johansdotter 1771-08-07 Foss Öxna
62 Oluf Matsson 1748-12-03 Håby Norra Gläborg
63 Christina Olsdotter 1757-11-21 Håby Önne vigsel: 1778-01-04

Generation 6
64 Johannes Hansson Svenneby Valön
65 Ingeborg
66 Lars Larsson
67 Börta Jönsdotter
72 Johan Persson Stenkyrka Nordre Bäck
74 Svennung Olofsson Bottna Rödde
75 Johanna
76 Lars Bartholomeusson Askum Svenneby
77 Börta Nilsdotter Askum Björneröd
82 Johan Persson 1721-02-10 Bro vigsel: 1745-06-16 Brastad
83 Kierstin Jonsdotter 1722-06-06 Brastad
98 Per Trulsson
99 Elin Christophersson Bottna Binghult
104 Olof Svensson
105 Barbro Eriksdotter
108 Hans Andersson 1728-02-08 Bro vigsel: 1750-10-20 Bro
109 Börta Nilsdotter 1723-12-18 Bro
116 Anders Hansson 1714-01-19 Bro Åker skatte
117 Maren Trulsdotter 1722-02-25 Brastad L:a Tuntorp vigsel: 1742-06-06
118 Hans Olsson 1710 Lyse Ulseröd
119 Anna Jonsdotter 1731-08-24 Bro Bubacka vigsel: 1753-10-21
120 Stefan Jacobsson 1730-11-15 Hult
121 Kirsti Hansdotter vigsel: 1754-12-15
122 Jon Johansson 1733-10-07 Håby Solberg
123 Petronella Cattarina Pährsdotter 1733-10-21 Håby Skådane vigsel: 1758-12-27
124 Mats Svensson 1712-11-30 Håby Gläborg
125 Ingeborg Jönsdotter 1709-01-06 Håby Hogen vigsel: 174?-08-30
126 Oluf Andersson 1729-08-03 Håby Önne
127 Anna Greta Burman 1727 vigsel: 1755-06-10

Generation 7
128 Hans Johansson Svenneby Valön
144 Per Rasmusson cirka 1654 Stenkyrka vigsel: 1682
145 Rangela Jönsdotter
148 Olof Andersson
149 Kersti Andersdotter Bottna St. Gillingsmark
152 Bartolomeus Hansson 1683-12-10
153 Elin Jonsdotter 1682-03-05
154 Nils Hansson Askum Björnröd
155 Märta Jonsdotter Askum Kärrshålet
164 Pehr Knutsson cirka 1678 Bro vigsel: 1720-11-13 Bro
165 Anna Reorsdotter cirka 1688 Bro
166 Jon Olofsson cirka 1671 vigsel: 1719-09-13 Brastad
167 Siri Olofsdotter
198 Christopher Svenningsson Bottna Binghult
199 Karin
216 Anders Matsson 1705 Bro vigsel: 1726-06-19 Bro
217 Petronella Hansdotter 1706 Bro
218 Nils Olsson cirka 1687 Bro vigsel: 1719-10-04 Bro
219 Kersti Hansdotter cirka 1701 Bro
232 Hans Persson 1681
233 Kirsti Arvidsdotter 16??
234 Truls Svenningsson 1692 Brastad Säm
235 Ragnhild Andersdotter 1688 Brastad Tuntorp
236 Oluf 1651
238 Jon Larsson 1705-04-25 Brastad Holländaröd
239 Elin Olsdotter 1706-03-16 Bro Störreberg vigsel: 1730-05-18
240 Jacob Stephansson 1693 Foss Hult
241 Elin Andersdotter 1696 vigsel: 1730-02-01
242 Hans Amundsson 1688 Svarteborg Dingle
243 Marta Eriksdotter 1691-09-27 Svarteborg Bärby vigsel: 1716-02-24
244 Johannes Jacobsson 1690 Håby Solberg
245 Chirstin Jonsdotter 1708-08-09 Håby Bäckevall vigsel: 1727-06-11
246 Pär Hansson 1678 Håby Knarrevik
247 Tora Christensdotter 1681 Foss Ödsby vigsel: 1717-11-03
248 Sven Nilsson 1667 Håby Gläborg
249 Maren Olsdotter 1683
250 Jöns Amundsson 1656
251 Marta Sifwersson 1676 Foss Träbenet under Sjöritz vigsel: 1703-01-06
252 Anders Olsson 1689 Bro Staxäng
253 Kirstin Olufsdotter 1697-03-10 Håby Önne vigsel: 1715-06-08
254 Sven Burman 1689
255 Elisabeth Catharina Filmer 1695-01-25 Håby Solberg

Generation 8
256 Johannes Hansson Svenneby Valön
288 Rasmus Eskilsson Stenkyrka
289 Åsa Börjesdotter Stenkyrka
298 Anders Olsson
299 Dordi Olsdotter
328 Knut cirka 1650
329 Apelone
304 Bartolomeus
306 Jon
308 Hans Jönsson
309 Karin Persdotter
310 Jon Sörensson
311 Kari Kjellsdotter
330 Reor i Stranderäng
332 Olof Olofsson
333 Marta Larsdotter
396 Sven Stensson
432 Mats Andersson 1678-01-06 Bro
433 Gunna Oldotter cirka 1676 Bro
434 Hans Persson cirka 1683 Bro
435 Sara Sörensdotter Barth cirka 1687 Marstrand
436 Oluf Simonsson cirka 1657 Bro
437 Dordi Mårtensdotter
438 Hans Classon cirka 1669 vigsel: 1700 cirka
439 Börta Tollesdotter cirka 1680
464 Per
468 Svenning Svensson 1640 Brastad Säm
476 Lars Hansson 1669 Brastad Holländaröd
477 Johanna Eskilsdotter 1677 Bro Brevik
478 Olof Hindriksson 1659
479 Elin Olsdotter 1669 (Bro) (Brattön)
480 Stephan Jacobsson Foss Hult
481 Anna Knutsdotter 1657
484 Amund Svenungsson 1632 Svarteborg Skogen
485 Kirstin Larsdotter 1632 Svarteborg Dingle
486 Erik Jönsson 1652 Svarteborg Bärby
487 Kirsti Persdotter 1648 Svarteborg Haga 5:e roten
488 Jacob Andersson 1645 Håby Solberg
489 Elin Olsdotter 1652
490 Jon Wågensson 1673 Bro Ferlev
491 Chirstin Olsdotter 1674
492 Hans Andersson Gök
493 Ingeborg Persdotter 1637
494 Christen Andersson 1642
495 Karin Nilsdotter 1645
496 Nils Rasmusson
497 Astrid Svensdotter 1642
500 Amund Jonsson
501 Ingebor Hougesdotter 1622
502 Sifwer Nilsson Kant 1642
503 Ingierd Jonsdotter 1641
504 Olof Engelbrektsson 1668 Bro Staxäng
506 Oluf Olufsson 1643 Håby Önne
507 Kari Biörnsdotter 1653
508 Pär Simonsson
509 Anna N
510 Gustaf Filmer 1654 Uppland
511 Anna Margaretha Lilja 1670

Generation 9
512 Hans Olsson
576 Eskil Rasmusson Stenkyrka
577 Anna Nilsdotter
578 Börje Andersson
579 Åsa Olsdotter Stenkyrka
596 Olof Hansson
616 Jöns Hansson
617 Anna Esbjörnsdotter
864 Anders Jörgensson Bro
865 Marta Mattsdotter
866 Olof Jonsson cirka 1646 Bro
867 Anna Alfsdotter cirka 1655 Lyse
868 Per Bryngelsson cirka 1655 Bro
869 Gertrud Helgiesdotter Bro
872 Simon Tollesson cirka 1630
876 Clas Pedersson
936 Sven 16(00) Brastad Säm
952 Hans Andersson 1632
954 Eskil Nilsson 1634 Bro Brevik
958 Olof Börjesson 1633 Bro Rågårdsdal
959 Elsa Simonsdotter 1639 Bro Brattön
960 Jacob Stephansson
961 Johanna Amundsdotter 1633
968 Svenung Tollesson 1605
969 Helgia Aslagsdotter 1614 Svarteborg Dingle
972 Jöns Olufsson 1610
973 Kari Andersdotter omkr. 1625
974 Per Hemmingsson
975 Anna Amundsdotter 1628
976 Anders Johansson 1610 Håby Solberg
980 Våger Nilsson Bro Ferlev Sörgård
981 Anna Larsdotter 1635 Tossene Röd
1008 Engelbrekt Pärsson 1631 Bro Vintveten
1009 N. N. 1635
1012 Oluf Håkansson 1612
1013 Anna Knutsdotter omkr. 1620

Generation 10
1152 Rasmus Svenningsson
1153 Ingeborg Nilsdotter
1154 Nils
1155 N Larsdotter
1156 Olof Olsson
1157 Gjertrud Ingelsdotter
1728 Jörgen Hansson
1729 Margareta N
1732 Jon Jonsson Bro
1734 Alf Andersson Lyse
1735 Börta Bengtsdotter
1736 Bryngel Jonsson cirka 1615 Bro
1737 Marta Olsdotter
1738 Helgie Engelbrektsdotter Brastad
1739 Johanna Hansdotter Bro
1740 Tolle Vintveten
1908 Nils i Brevik
1916 Börje
1918 Simon
1938 Aslag 1585
1939 Börta 1590
1952 Johannes Bryngelsson 1580
2016 Peder i Witued

Generation 11
2300 Lauritz Olsson
2301 N Andersdotter
3456 Hans Dafvidsson
3457 Elsa Christophersdotter Bruhn
3464 Jon Börgesson före 1580 Bro
3468 Anders i Djupedal
3469 Maren
3472 Jon Börgesson före 1580 Bro
3474 Olle Amundsson
3476 Engelbrekt Helgesson cirka 1555 Brastad
3478 Hans Dafvidsson
3479 Elsa Christophersdotter Bruhn

Generation 12
6912 Dafvid Jörgensson
6928 Börje i Broberg cirka 1530
6929 Börgette N
6944 Börje i Broberg cirka 1530
6945 Börgette N
6952 Helge i Biberg cirka 1520
6956 Dafvid Jörgensson




UPP

ANTABELL för
Karen Annie Haugen
Den Norska linjen

Anor från Trönderlag och Gudbrandsdalen:
Stjördalsbygderna, Selbu, Snåsa, Åsen, Frosta
Fron. Samt från Värmland i Sverige
Efternamn : Delin. Hjerpe

Generation 1
2 Håkon Marensius Haugen 1897-09-24 Hegra, Haugen
3 Hilda Gurine Aune 1906-11-18 Åsen, Leangen vigsel: 1931-05-02

Generation 2
4 Karstein Haugen 1874-04-20
5 Ane Sivertsdotter 1873 Husbynmo
6 Martinius Olsen Delin 1881-08-25 Snåsa
7 Gusta Marie Lorntsdotter 1873-06-04 Åsen Leangsaunet

Generation 3
8 Hågen Kristiansen Smehaugen 1849-12-19 Hegra Trälstadstycket vigsel: 1874-02-20
9 Bergitte Torgeirsdotter 1854-01-01 Skårdalen
10 Sivert Anderssen Husbynmo 1834-09-25
11 Ellen Bergitte Olsdotter Svartås 1841-08-13 vigsel: 1868-03-27
12 Ole Pedersen (Olof Persson) Delin 1841-11-06 Gräsmark, Värmland vigsel: 1876-10-06
13 Beret-Maria Olsdatter 1853-10-08 Snåsa
14 Lornts Hansen Leangsaunet 1831-01-15 Åsen Tangen
15 Gurine Petersdotter 1833-09-14 Åsen, Toldenesset vigsel: 1868-10-19

Generation 4
16 Kristian Trondsen Knottmoen 18.10.1823 Hegra
17 Marie Håkonsdtr Flåbakken 07.04.1820 Hegra vigsel: 19.11.1847
18 Torgeir Anderssen 1822 Nördre Lin, Sör-Fron Toftejorden
19 Marit Hansdotter 1827-09-09 Selbu, Sör-Trönderlag vigsel: 1851-03-19
20 Anders Larssen Elveraune 1803-01-02 Lånke
21 Berit Danielsdotter Solemslöften 1805 vigsel: 1826-10-23
22 Ole Jonsen Dalsaungjerdet 1809-10-24
23 Inger Jonsdotter Branden 1807-03-15 Branden (Klevenplass) vigsel: 1830-06-17
24 Per Elofsson 1815-09-16 Gunnarskog
25 Maria Matsdotter 1814 Gräsmark
26 Ole Einarsen Steinkjer 1802 Snåsa vigsel: 1828
27 Marit Anfindsdatter 1808 Snåsa
28 Hans Andersen Leangstangen 1781 Frosta
29 Malena Larsdotter 1786
30 Petter Olsen
31 Jonethe Jacobsdotter

Generation 5
32 Trond Nilssen Sätran 00.00.1776 Hegra
33 Sara Kristensdtr Snära 00.00.1780 Hegra vigsel: 27.03.1806
34 Håkon Gunnarsen Flåbakken 00.00.1792 Hegra
35 Sigrid Andersdtr Lillelund 1787-02-19 vigsel: 1817-03-11
36 Anders Torgeirsen Nördre Lin, Fron, Norge Flåtö gården
37 Berit 1800
38 Hans Kristoffersen Slind 1800 Selbu vigsel: 1825
39 Brynhild Kristendatter 1799 Selbu
40 Lars Nilsson 1761
41 Marit Andersdotter 1763 vigsel: 1795-04-28
42 Daniel Olsen Holmshaugen 1760
43 Sigrid Håkonsdotter 1765 vigsel: 1793-04-04
44 Jon Olsen Dalsaungjerdet 1785
45 Gunhild Brodsdotter Moen 1783 vigsel: 1808-11-03
46 Jon Larssen Branden 1783
47 Brynhild Eriksdotter 1773 vigsel: 1804-11-08
48 Elof Jonasson 1774 Gräsmark
49 Lisa Jansdotter Hjerpe 1774 Gräsmark
50 Mats Jonasson 1772-01-29 Gräsmark
51 Britta Olsdotter 1771-06-07 Gräsmark
52 Einar Eriksen Steinkjer 1763 Snåsa vigsel: 1798
53Ann Olsdatter Kjenstad
54 Anfinn Nilsen Sagbakken 1769 Snåsa vigsel: 1796
55 Ann Eriksdatter Navlus före 1772
56 Anders Hanssen Rygg 1749 Frosta
57 Anne Gjetsdatter 1748 vigsel: 1779
58 Lars Gunnarsen Navig cirka 1743

Generation 6
64 Nils Pedersen
65 Beret Haldorsdtr Hegre 1745 Hegra vigsel: 1770
66 Kristen Olsen 1742
67 Beret Olsdtr 1744 vigsel: 29.10.1773
68 Gunnar Håkonsen Flåen 1763 Hegra
69 Eli Simensdtr 1756 vigsel: 25.10.1779
70 Anders Eriksen 1754
71 Marie Rollaugsdtr Lillelund 1764 Stjördal vigsel: 16.04.1787
72 Torgeir
76 Kristoffer Olsen Moslett 1758 Selbu vigsel: 1785 Selbu
77 Maren Olsdatter Slind 1765 Selbu
78 Kristen Olsen Eidem 1766 Selbu vigsel: 1791 Selbu
79 Mali Jonsdatter Langset 1768 Selbu
84 Ole Danielsson Holmshaugen 1734
85 Marit Olsdotter Lerfaldneset 1724 vigsel: 1750-06-29
88 Ole Jonsson Skolmli 1756
89 Lisbet Lassesdotter 1760 vigsel: 1784-07-05
90 Brod Larssen Moen 1751
91 Anne Eilifsdotter Björken 1750 vigsel: 1782-07-04
92 Lars Jonsen 1760
93 Randi Hemmingsdotter 1764
96 Jonas Pålsson 1745
97 Kerstin Elofsdotter 1746 Gräsmark
98 Jan Hjerpe 1734 Sunne
99 Kerstin Jonsdotter 1734-01-05 Gunnarskog
100 Jonas Pålsson 1745
101 Kerstin Elofsdotter 1746 Gräsmark
102 Olof Matsson 1735
103 Valborg Jonsdotter 1738
104 Erik Jonsen Steinkjer cirka 1725 Snåsa
105 Marit Einarsdatter Mollan
106 Ola Jonsen Kjenstad cirka 1728 Snåsa vigsel: 1760 cirka Snåsa
107 Beret Larsdatter Kleiv Snåsa
108 Nils Olsen Sagbakken 1726 Snåsa vigsel: 1757 Snåsa
109 Ann Larsdatter Kleiv Snåsa
110 Erik Sveinsen Navlus 1744 Snåsa
111 Dåret Hansdatter Skålmo
116 Malena Larsdatter cirka 1713

Generation 7
128 Peder
130 Haldor Jonsen Hegre 1716 Hegra
131 Gjertrud Taraldsdtr Bratsberg 1712 Hegra vigsel: 21.10.1745
132 Ole
134 Ole
136 Håkon Torsteinsen Flåen 1737 Hegra
137 Randi Gunnarsdtr Beitland 1740 Hegra vigsel: 20.10.1760
138 Simen
140 Erik
142 Rollaug Gunnarsen Hembre 1727 Hegra
143 Marie Sivertsdtr vigsel: 1757-04-13
152 Ola Kristoffersen Flönes 1724 Selbu vigsel: 1748 Selbu
153 Siri Torgersdatter Mebost 1727 Selbu
154 Ola Jörnsen Slind 1717 Selbu vigsel: 1742 Selbu
155 Marit Persdatter Gullset 1720 Selbu
156 Ola Jonsen Eidem cirka 1738 Selbu
157 Brynhild Olsdatter Berge 1735 Selbu
158 Jon Anderssen Langset 1739 Selbu vigsel: 1767 Selbu
159 Brynhild Ingibriktsdatter Kjelstad 1743
168 Daniel Olsen 1693
169 Marit Pedersdotter 1691
170 Ole Tomassen Lerfaldneset 1694
171 Berit Halvorsdotter vigsel: 1716-10-05
176 Jon Olsen Skolmli 1723
177 Gjertrud Jonsdotter Vigdenes 1727 vigsel: 1750-06-11
180 Lars Torsteinsen Flåen 1720
181 Gunhild Brodsen Åsan 1720 vigsel: 1747-11-25
182 Eilif Sverksen Björken 1698
183 Mali Brodsdotter Holmshaugen 1721 vigsel: 1750-04-15
192 Pål Matsson 1718-04-01 Gräsmark vigsel: 1742-11-07 Gunnarskog
193 Britta Skåresdotter 1721-09-13 Gunnarskog
194 Elof Jönsson 1717-04-12
195 Margareta 1708
198 Jon Persson
199 Dordi Jonsdotter
200 Pål Matsson 1718-04-01 Gräsmark vigsel: 1742-11-07 Gunnarskog
201 Britta Skåresdotter 1721-09-13 Gunnarskog
202 Elof Jönsson 1717-04-12
203 Margareta 1708
206 Jon Persson
207 Dordi Jonsdotter
208 Jon Olsen Steinkjer cirka 1695 Snåsa
209 Beret Eriksdatter Vollen cirka 1690
210 Einar Andersen Gravbröt Snåsa
211 N Andersdatter (?)
212 Jon Olsen Aunsan cirka 1688 Snåsa
213 Ingeborg Eriksdatter
214 Lars Eriksen Kleiv cirka 1697 Snåsa
215 Ane Eriksdatter Kleiv Snåsa
216 Ola Anfinnsen Mediås cirka 1702 Snåsa vigsel: 1733 cirka Snåsa
217 Ann Olsdatter Aun Snåsa
218 Lars Eriksen Kleiv cirka 1697 Snåsa
219 Ane Eriksdatter Kleiv Snåsa
220 Svein Larsen Navlus cirka 1689 Snåsa vigsel: 1730 cirka Snåsa
221 Eli Eriksdatter Agle cirka 1698 Snåsa
222 Hans Hansen Skålmoan cirka 1705 Beitstad vigsel: 1736 Snåsa
223 Beret Olsdatter Skålmoan


Generation 8
260 Jon Haldorsen 00.00.1679
261 Randi Larsdtr
262 Tarald Sjursen 00.00.1659
263 Brynhild Olsdtr 00.00.1676 Hegra
272 Torstein Lassesen Flåen 00.00.1693 Hegra
273 Lisbet Tomasdtr Kringen 1688 Hegra vigsel: 28.01.1720
274 Gunnar Larssen Ådal Hegra
275 Ingeborg Pedersdtr Fossen Hegra vigsel: 1731-07-15
284 Gunnar Johansen Hembre 1688 Hegra
285 Ingeborg Rollaugsdtr Björngård vigsel: 1718-07-13
286 Sivert
304 Kristoffer Hansen Tronset 1682 Selbu vigsel: 1721 Selbu
305 Brynhild Olsdatter Över-Hoem efter 1695 Selbu
306 Torger Olsen Mebost cirka 1679 Selbu vigsel: 1721 Selbu
307 Gjertrud Jonsdatter Liagrinda cirka 1683 Selbu
308 Jörn Olsen Smed vigsel: 1717 Selbu
309 Brynhild Olsdatter Skogan 1700 Selbu
310 Per Olsen Gullset 1683
311 Marit Viken
312 Jon Sjurdsen Slindan 1705 Selbu vigsel: 1738 Selbu
313 Ingeborg Olsdatter Stokke 1705 Selbu
314 Ola Torstensen Berge cirka 1696 Selbu vigsel: 1723 Selbu
315 Guro Monsdatter Kyllo cirka 1697 Selbu
316 Anders Jonsen Langset 1706 Selbu vigsel: 1735 Selbu
317 Mali Haldorsdatter Garberg 1712 Selbu
318 Ingebrikt Ingebriktsen Kolset 1699 Selbu vigsel: 1727 Selbu
319 Kari Olsdatter Kjelstad 1708 Selbu
340 Tomas Olsen Lerfaldneset 1641
352 Ole Jonsen Skolmli 1695
353 Mali Pedersdotter 1688 vigsel: 1721-11-16
354 Jon Vigdenes
355 Sigrid Ivarsdotter 1699 vigsel: 1725
360 Torstein Lassesen Flåen 00.00.1693 Hegra
361 Lisbet Tomasdtr Kringen 1688 Hegra vigsel: 28.01.1720
362 Brod Pedersen Åsan
363 Marit Pedersdotter Hegset 1679 vigsel: 1708
364 Sverk Madssen Ertsgård 1669
365 Anne Eilifsdotter Rödde 1669
366 Brod Larssen 1680
367 Guru Pedersdotter 1680
384 Mats Bertilsson cirka 1670
385 Britta Jacobsdotter cirka 1685
386 Skåre Jonsson 1684 Gunnarskog vigsel: 1710-09-05
387 Britta Nilsdotter Gunnarskog
400 Mats Bertilsson cirka 1670
401 Britta Jacobsdotter cirka 1685
402 Skåre Jonsson 1684 Gunnarskog vigsel: 1710-09-05
403 Britta Nilsdotter Gunnarskog
416 Ola Jonsen Landsem cirka 1654 Snåsa vigsel: 1695 cirka Snåsa
417 Beret Tomasdatter Sandnes Snåsa
418 Erik Olsen Hylla cirka 1653 Snåsa vigsel: 1686 cirka
419 Marit Olsdatter cirka 1650
420 Anders Olsen Ålmo före 1680 Snåsa
421 Marit Jonasdatter Ålmo Snåsa
424 Ola Nilsen Aunsan cirka 1659 Snåsa
425  Ingeborg Jonsdatter
428 Erik Larsen Hammer cirka 1657 Snåsa
429 Beret Tordsdatter Austvik Snåsa
430 Erik Jonsen Kleiv cirka 1648 Snåsa
431 Ingeborg Eriksdatter
432 Anfinn Störkersen Mediås cirka 1675 Snåsa
433 Ane Olsdatter
434 Ola Olsen Mollan Snåsa
435 Sara Einarsdatter Skavland
436 Erik Larsen Hammer cirka 1657 Snåsa
437 Beret Tordsdatter Austvik Snåsa
438 Erik Jonsen Kleiv cirka 1648 Snåsa
439 Ingeborg Eriksdatter
440 Lars Einarsen Hammer cirka 1653 Snåsa
442 Erik Pedersen Agle cirka 1651 Snåsa
443 Beret d y Butulsdatter Holem Snåsa


Generation 9
520 Haldor
522 Lars
524 Sjur
526 Ole
544 Lasse Brodsen 1626
546 Tomas Olsen Kringen efter 1666 Hegra
547 Gjertrud Olsdtr 1660
548 Lars Gunnarsen Ådal 1668
549 Olava Andersdtr 1672 Hegra
550 Peder Olsen 1674 Forradal
551 Randi Pedersdtr Flornes 1676 Hegra vigsel: 1702
568 Johan Olsen Hembre 1659 Hegra Nedre Hembre
569 Gjertrud
570 Rollaug Pedersen Björngård 1656 Hegra Björngård
571 Randi Gunnarsdtr 1656
608 Hans Hansen Tronset cirka 1648
609 Anne 1645
610 Ola Persen Över-Hoem cirka 1662 Selbu
611 Marit
612 Ola Jonsen Mebost cirka 1627 Selbu
613 N N Torgersdatter
614 Jon Liagrinda
615 Siri Olsdatter cirka 1651 Selbu
618 Ola Simensen cirka 1658
619 Ingeborg cirka 1662
620 Ola Jonsen
621 Guro cirka 1645
624 Sjurd Jonsen Nervik cirka 1663 Selbu vigsel: 1700 Selbu
625 Brynhild Jonsdatter Kyllo Selbu
626 Ola Nilssen Moslet cirka 1660 Selbu
627 Mali
628 Torsten Sjurdsen cirka 1652
629 Brynhild
630 Mons Jonsen Kyllo cirka 1645 Selbu
631 Mali Guttormsdatter Dragsten cirka 1666 Selbu
632 Jon Andersen Moen cirka 1675 Selbu vigsel: 1705 Selbu
633 Eli Persdatter cirka 1682 Selbu
634 Haldor Björnsen Garberg 1671 Selbu vigsel: 1711 Selbu
635 Marit Persdatter cirka 1682
636 Ingebrigt Evensen Völset 1659 Selbu vigsel: 1698 Selbu
637 Ingeborg Reiersdatter Slindan 1657 Selbu
638 Ola Ivarsen Bårset 1667 Selbu
639 Brynhild Olsdatter Kallar cirka 1670 Selbu
704 Jon Olsen
705 Berit Andersdotter Almli 1666
720 Lasse Brodsen 1626
722 Tomas Olsen Kringen efter 1666 Hegra
723 Gjertrud Olsdtr 1660
724 Peder Eriksen 1621
725 Gunhild Olsdotter
726 Peder Pedersen
727 Anne Gunnarsdotter
728 Mads Sverksen 1642
729 Anne Kjelbergsdotter Havdal 1638
730 Eilif Madssen 1641
732 Jon Fasersen Skartnes cirka 1630 Snåsa
733 Guru Tomasdatter
734 Tomas Eriksen Sandnes cirka 1628 Snåsa
735 Beret Ingebrigtsdatter
736 Ola Einarsen Belbu 1610 Snåsa
768 Bertil Pålsson 1630
772 Jon Olofsson cirka 1630
773 Marit Skåresdotter cirka 1632 Gunnarskog
800 Bertil Pålsson 1630
804 Jon Olofsson cirka 1630
805 Marit Skåresdotter cirka 1632 Gunnarskog
836 Ole Einarsen Mollan cirka 1640 Snåsa
842 Jonas Jonsen Ålmo cirka 1638 Skåle
848 Nils Jonsen Aunsan cirka 1631 Snåsa
856 Lars Fredriksen Forberg Snåsa
858 Tord Jonsen Austvik cirka 1638 Snåsa
859 Oulu Eriksdatter Kleiv Snåsa
860 Jon Olsen Kleiv cirka 1604 Snåsa
861 Sigrid Störkersdatter
862 Erik Spore
864 Störker Anfinnsdatter Jörstad cirka 1644 Snåsa
865 Ingeborg Taraldsdatter Gran Snåsa
868 Ole Einarsen Mollan cirka 1640 Snåsa
870 Einar Einarsen Kjevli cirka 1635
871 Ingeborg Olsdatter Skavlan Snåsa
872 Lars Fredriksen Forberg Snåsa
874 Tord Jonsen Austvik cirka 1638 Snåsa
875 Oulu Eriksdatter Kleiv Snåsa
876 Jon Olsen Kleiv cirka 1604 Snåsa
877 Sigrid Störkersdatter
878 Erik Spore
880 Einar Larsen Aun cirka 1614 Snåsa
881 Kersti Einarsdatter Belbu Snåsa
884 Peder Kjellsen Agle cirka 1598 Snåsa
885 Sigrid Pedersdatter Agle
886 Butul Olsen Holem cirka 1618 Snåsa
887 Eli Holem

Generation 10
1088 Brod
1092 Ole
1094 Ole
1096 Gunnar Larssen 1609
1098 Anders
1100 Ola Fossen 1629 Hegra Fossen
1102 Peder Jonsen
1103 Randi Pedersdtr
1136 Ole Johansen Hembre 1625 Hegra
1140 Peder Rollaugsen Björngård 1605 Hegra Björngård
1141 Marit
1142 Gunnar
1220 Peder Torkilsen Ner-Hoem cirka 1605
1226 Torger Olsen Mebost
1248 Jon Sjurdsen
1250 Jon Jonsen cirka 1598
1260 Jon Jonsen cirka 1598
1262 Guttorm Halvardsen Dragsten cirka 1637 Selbu
1263 Siri Jonsdatter cirka 1630
1264 Anders Larssen Moen cirka 1638 Selbu
1265 Olaug Olsdatter cirka 1636 Selbu
1266 Per Björnsen Grötem cirka 1640 Selbu
1267 Kari Jonsdatter cirka 1642
1268 Björn Haldorsen Garberg cirka 1646 Selbu
1269 Mali Björnsdatter cirka 1631
1270 Per Olsen Eidem cirka 1630 Selbu
1271 Ingeborg cirka 1649
1272 Even Eriksen Völset cirka 1615 Selbu
1273 Gjertrud Olsdatter
1274 Rogjert Sjurdsen cirka 1609
1276 Iver Olsen Bårset efter 1620 Selbu
1278 Ole Jonsen cirka 1632
1279Berit Tomasdatter Kallar cirka 1637 Selbu
1440 Brod
1444 Ole
1446 Ole
1456 Sverk Olsen Ertsgård 1605
1458 Kjelberg Eriksen Havdal 1605
1459 Mali
1536 Pål Larsson cirka 1600
1546 Skåre Torstensson
1547 Ingebor Assgeirsdotter
1600 Pål Larsson cirka 1600
1610 Skåre Torstensson
1611 Ingebor Assgeirsdotter
1664 Faster Bårdsen Steinkjer cirka 1604 Snåsa
1665 Ane Olsdatter
1668 Erik Sivertsen Breide cirka 1590 Snåsa
1669 Kersti Nilsdatter
1672 Einar Olsen Belbu 1574
1673 Beret Hallvardsdatter Snåsa
1680 Einar Larsen Aun cirka 1614 Snåsa
1681 Kersti Einarsdatter Belbu Snåsa
1696 Jon Freberg
1712 Fredrik Jörgensen Aun cirka 1594 Snåsa
1713 Kari Hallvardsdatter Belbu Snåsa
1716 Jon Eriksen Austvik cirka 1595 Snåsa
1717 Ingeborg Olsdatter
1718 Ingebrigt Eriksen Kleiv cirka 1603 Snåsa
1719 Marit Olsdatter Kleiv
1720 Ola Taraldsen Kleiv cirka 1570 Snåsa
1728 Anfinn Störkersen Jörstad cirka 1610
1729 Bodil Anfinnsdatter
1730 Tarald N Snåsa
1731 Beret Jonsdatter Ryggvoll
1736 Einar Larsen Aun cirka 1614 Snåsa
1737 Kersti Einarsdatter Belbu Snåsa
1740 Einar Bårdsen Steinkjer cirka 1590 Snåsa
1741 Kari Olsdatter
1742 Ola Olsen Skavlan cirka 1613 Snåsa
1743 Beret Pedersdatter
1744 Fredrik Jörgensen Aun cirka 1594 Snåsa
1745 Kari Hallvardsdatter Belbu Snåsa
1748 Jon Eriksen Austvik cirka 1595 Snåsa
1749 Ingeborg Olsdatter
1750 Ingebrigt Eriksen Kleiv cirka 1603 Snåsa
1751 Marit Olsdatter Kleiv
1752 Ola Taraldsen Kleiv cirka 1570 Snåsa
1760 Lars Einarsen Aun cirka 1560 Snåsa
1762 Einar Olsen Belbu 1574
1763 Beret Hallvardsdatter Snåsa
1768 Kjell Agle cirka 1560 Snåsa
1772 Ola Sivertsen Holem cirka 1570

Generation 11
2192 Lars Ådal
2204 Jon
2206 Peder
2272 Johan Jonsen Hembre
2280 Rollaug Tomassen Björngård
2440 Torkil Torkilsen Ner-Hoem
2452 Ola Mebost
2524 Halvard Guttormsen Dragsten cirka 1594
2525 Goro Haftordsdatter
2528 Laurits Jonsen Moen cirka 1600 Selbu
2532 Björn Grötte
2536 Haldor Björnsen Garberg cirka 1605
2540 Ola Olsen Eidem
2541 Ingeborg
2544 Erik Völset
2552 Ola Olsen Bårset Selbu
2912 Ole Madssen Ertsgård
2916 Erik Engelbrektsen Havdal
3094 Assgeir
3222 Assgeir
3328 Bård Steinkjer
3329 Marit Steinkjer
3336 Sivert Butulsen Breide cirka 1560
3337 Randi
3344 Ola i Kvam
3346 Hallvard Belbu
3360 Lars Einarsen Aun cirka 1560 Snåsa
3362 Einar Olsen Belbu 1574
3363 Beret Hallvardsdatter Snåsa
3424 Jörgen Rogilsen Forberg cirka 1560 Snåsa
3426 Hallvard Belbu
3432 Erik Pålsen Austvik cirka 1560 Snåsa
3433 Kari Anfinnsdatter
3436 Erik Sivertsen Kleiv cirka 1560 Snåsa
3437 Kersti Butulsdatter Breide Snåsa
3440 Tarald Kleiv cirka 1540 Snåsa
3460 N Taraldsen Snåsa
3472 Lars Einarsen Aun cirka 1560 Snåsa
3474 Einar Olsen Belbu 1574
3475 Beret Hallvardsdatter Snåsa
3480 Bård Steinkjer
3481 Marit Steinkjer
3484 Ola Olsen Skavlan cirka 1560
3485 Beret Einarsdatter
3488 Jörgen Rogilsen Forberg cirka 1560 Snåsa
3490 Hallvard Belbu
3496 Erik Pålsen Austvik cirka 1560 Snåsa
3497 Kari Anfinnsdatter
3500 Erik Sivertsen Kleiv cirka 1560 Snåsa
3501 Kersti Butulsdatter Breide Snåsa
3504 Tarald Kleiv cirka 1540 Snåsa
3520 Einar Torfinnsen Aun cirka 1530 Snåsa
3524 Ola i Kvam
3526 Hallvard Belbu

Generation 12
4385 Randi Ådal
4544 Jon Jonsen Hembre
4560 Tomas Björngård
4880 Torkil Ner-Hoem
5056 Jon Moen
5104 Ola Bårset
5824 Mads
5832 Engelbrekt
6672 Butul Breide
6720 Einar Torfinnsen Aun cirka 1530 Snåsa
6724 Ola i Kvam
6726 Hallvard Belbu
6848 Rogils Nilssen Forberg cirka 1530
6864 Pål Jonsen Hammer
6872 Sivert Eriksen Navlus före 1540 Snåsa
6873 Ingeborg Navlus
6874 Butul Breide
6920 Tarald Ivarsen Gran Snåsa
6921 Guru Ålmo
6944 Einar Torfinnsen Aun cirka 1530 Snåsa
6998 Ola i Kvam
6950 Hallvard Belbu
6976 Rogils Nilssen Forberg cirka 1530
6992 Pål Jonsen Hammer
7000 Sivert Eriksen Navlus före 1540 Snåsa
7001 Ingeborg Navlus
7002 Butul Breide
7040 Torfinn Aun

Generation 13
9088 Jon
13440 Torfinn Aun
13696 Nils Forberg cirka 1500
13728 Jon
13744 Erik Navlus
13840 Ivar Gran
13888 Torfinn Aun
13952 Nils Forberg cirka 1500
13984 Jon
14000 Erik Navlus



UPP

ANTABELL för
Tobe Lee Adkins
Den Amerikanska linjen

Anor från staterna CA, OK, TX.
Efternamn : Adkins, Frye, Helton, Miller, Conner, Reedy, Vandiveer.

Generation 1
2 Thelton Julian Adkins 1913-04-19 Oklahoma Duncan
3 Leah Belle Frye 1915-08-08 Texas Wheeler vigsel: 1935-08-31

Generation 2
4 Fred Adkins
5 Ella Athey
6 Tobe Frye 1889
7 Lillie Belle Helton 1891 Missouri vigsel: 1908-12-24

Generation 3
12 Henry Frye 1853
13 Lula Miller 1864 vigsel: 1878-07-04
14 Perry Helton
15 Mary Jane Reedy

Generation 4
26 William Jack Miller 1840
27 Dollie Vandiveer 1833

Generation 5
52 Joseph Miller
53 Elizabeth Conner

Generation 6
105 Mary Roberts Miller



UPP

ANTABELL för
Björg Evelyn Moene

Den Svensknorska linjen

Sverige, Bohuslän - Hogdal, Strömstad.
Norge, Östfold.
Efternamn: Carlberg, Wallenius, Lindbom, Kleen

Generation 1
2 Björn Hartman Kristiansen 1911-11-08
3 Helga Evelyn Andersson 1912-05-10

Generation 2
4 Ernst Kristiansen
5 Elida
6 Harald Alfred Andersson 1872-06-23
7 Angelina Andersdotter 1870-03-22 Medby Hogdal vigsel: 1902-07-05

Generation 3
12 Anders Iversen
13 Grete
14 Anders Andersson 1831-10-05 Hogdal vigsel: 1857-11-06
15 Eva Andesson 1832-03-16 från Ryr

Generation 4
28 Anders Sifvertson 1798-05-04 vigsel: 1820-03-05
29 Petronella Carlberg 1798-09-02

Generation 5
56 Sivert Olsson 1756-02-02 Hogdal vigsel: 1790-08-22
57 Marta Olsdotter cirka 1784 Hogdal
58 Anders Larsson Carlberg 1762-07-20 vigsel: 1796-01-10 Strömstad
59 Maria Elisabeth Wallenius 1759-08-14

Generation 6
112 Olof Hansson 1711-06-12 vigsel: 1720-03-??
113 Maria Christensdotter
118 Petter Wallenius 1743
119 Catharina Pettersdotter Kleen 1742-05-13 Strömstad

Generation 7
224 Hans Jonsson
225 Oloug Olsdotter cirka 1681
226 Christen Pehrsson
227 Gunnil Larsdotter
238 Petter Kleen vigsel: 1739-07-08 Strömstad
239 Elisabeth Svensdotter Lindbom cirka 1718

 









UPP

hmm...          anor med viss reservation för felavskrift

 

Källor:

Arkiv
Landsarkivet i Göteborgs - Kyrkböcker, Mantalslängder, Bouppteckningar etc.
Sotenäs personhistoriska förening - Uppkonstuerade sockenlängder,
Kville hembygdsarkiv - Avskrifter från bouppteckningar, Domböcker, Mantalslängder m.m.,

Litterära källor

Sverige, Bohuslän
Stångenässläkter del 1 -3 (Bro, Brastad, Lyse) av Sven Lindberg,
Familjer i Svarteborg, Familjer i Håby, Familjer i Foss, av Hans Carlsson.
Sven Rydstrands litteratur.
Häradsböckerna Kville härad samt Fem socknar i Munkedal.
Norge
Snåsa boka
Selbu boka
Stjördals boka
Bygdeboka från Åsen.

Andra släktforskare

Arne Langås
Hemsida (Anor från Stjördalen i Norge)
Gunilla Önnberg
Hemsida (Anor från Värmland)
Sven Nyblom (Anor från Tjörn)
L. Hogeus (Anor från Hogdal)