Antavla/Ancestry

31 Anna Månsdotter

 

1

Månsdotter, Anna (314:67). Född 2 maj 1833 i Angsholm, Hörja (L). Döpt 5 maj 1833 i Hörja (L). Död 4 maj 1896 i Rullabygget, Hörja (L). Torparkvinna. (Far 2, s *, Mor 3, s *)

Gift 15 mar 1860 i Västra Torup (L) med Jacobsson, Anders (314:59). Född 10 mar 1831 i Angsholm, Hörja (L). Döpt 13 mar 1831 i Hörja (L). Död 49 år gl 16 jul 1878 i Rya, Hörja (L). Torpare och Åbo i Rullabygget och Rya.

Barn:

Andersdotter, Mathilda (314:62). Född 22 sep 1860 i Rullabygget, Hörja (L).  Gift 1889 med Toffelmakaren Nils Hansson

Andersson, Nils (314:63). Född 24 mar 1864 i Rullabygget, Hörja (L). Död 3 år gl 1 sep 1867 i Rullabygget, Hörja (L).

Andersdotter, Kristina (314:2). Född 8 sep 1866 i Rullabygget, Hörja (L). Död av Kräfta (Cancer) 20 nov 1927 i Västra Torup (L). Begravd 27 nov 1927 i Västra Torup (L).

Andersson, Nils (314:64). Född 16 jan 1869 i Rullabygget, Hörja (L). Död 1948 i Amerika.

Andersson, August (314:65). Född 30 nov 1871 i Rullabygget, Hörja (L). Död 1929 i Hörja

Andersson, Carl (314:66). Född 14 mar 1874 i Rullabygget, Hörja (L). Död 1899 i Västra Torup

Generation I

2 f

Nilsson, Måns (314:68). Född 22 mar 1802 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Döpt 28 mar 1802 i Västra Torup . Död 15 jun 1881 i Bst Angsholm, Angsholm, Hörja (L). Torpare och sockenskräddare. (Barn 1, s *, Far 4, s *, Mor 5, s *)

Gift 4 okt 1832 i Hörja (L) med efterföljande ana.

Barn:

Månsdotter, Anna (314:67). Född 2 maj 1833 i Angsholm, Hörja (L). Döpt 5 maj 1833 i Hörja (L). Död 4 maj 1896 i Rullabygget, Hörja (L). (Se 1, s *).

Månsdotter, Kristina (314:90). Född 7 sep 1835 i Hörja, Hörja (L). Döpt 13 sep 1835 i Hörja (L).

Månsdotter, Johanna (314:91). Född tvilling 31 maj 1839 i Hörja, Hörja (L). Döpt 2 jun 1839 i Hörja (L).

Månsdotter, Boel (314:92). Född tvilling 3 maj 1839 i Hörja, Hörja (L). Döpt 2 jun 1839 i Hörja (L).

Månsson, Nils (314:93). Född 22 sep 1842 i Angsholm, Hörja (L). Döpt 25 sep 1842 i Hörja (L).

3 m

Jacobsdotter, Johanna (314:69). Född 23 nov 1801 i Röke Hus, Röke (L). Döpt 29 nov 1801 i Röke (L). Död 2 jul 1887 i Rullabygget, Hörja (L). (Barn 1, s *, Far 6, s *, Mor 7, s *)

Gift 4 okt 1832 i Hörja (L) med föregående ana.

Generation II

4 ff

Jönsson, Nils (314:88). Född omkr. 1757. Död av ålderdomsbräcklighet 23 apr 1830 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Begravd tillsammns med H 2 maj 1830 i Västra Torup . Kronohemmansägare i Skogsbygget. (Barn 2, s *, Far 8, s *, Mor 9, s *)

Gift Dca 7 p Trinit 26 jul 1789 i Västra Torup (L) med efterföljande ana.

Barn:

Nilsson, Per (314:98). döpt Dom: Rogate 9 maj 1790 i Västra Torup (L). Död av en tärande sjukdom 1 feb 1803 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Begravd 6 feb 1803 i Västra Torup .

Nilsson, Anders (314:55). Född 23 dec 1791 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Död av bröstfeber 25 mar 1833 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Åbo i Skogsbygget, Västra Torup.

Nilsdotter, Boel (314:56). Född 2 nov 1793 i Skogsbygget, Västra Torup (L).

Nilsdotter, Johanna (314:99). Född 29 aug 1796 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Döpt 4 sep 1796 i Västra Torup .

Nilsdotter, Pernilla (314:100). Född 5 feb 1799 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Döpt 10 feb 1799 i Västra Torup .

Nilsson, Måns (314:68). Född 22 mar 1802 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Döpt 28 mar 1802 i Västra Torup . Död 15 jun 1881 i Bst Angsholm, Angsholm, Hörja (L). (Se 2, s *).

Nilsdotter, Karna (314:101). Född 6 feb 1805 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Döpt 17 feb 1805 i Västra Torup .

Nilsdotter, Nilla (314:102). Född 21 maj 1807 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Döpt 31 maj 1807 i Västra Torup .

Nilsdotter, Anna (314:103). Född 13 dec 1811 i Skogsbygget, Västra Torup (L). nöddöpt 13 feb 1811 i Torup . Död oangiven sjukdom 30 dec 1811 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Begravd 5 jan 1812 i Torup .

5 fm

Nilsdotter, Anna (314:89). Född 9 apr 1764 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Döpt 15 apr 1764 i Västra Torup . Död av ålderdomsbräcklighet 24 apr 1830 i Skogsbygget, Västra Torup (L). Begravd tillsammans med M 2 maj 1830 i Västra Torup . (Barn 2, s *, Far 10, s *, Mor 11, s *)

Gift Dca 7 p Trinit 26 jul 1789 i Västra Torup (L) med föregående ana.

6 mf

Söderberg, Jacob (314:94). Född omkr. 3 sep 1767. Död av ålderdomssvaghet 4 dec 1839 i Göstorpshult, Hishult (N). Begravd 13 dec 1839 i Hishult (N). Ryttare Kungl. Skånska Husarregementet, Livkompaniet. (Barn 3, s *)

Gift 1:o 24 mar 1798 i Röke (L) med efterföljande ana.

Barn:

Jacobsson, Lars (314:106). Född 1 maj 1798 i Eljalt, Röke (L). Döpt 6 maj 1798 i Röke (L).

Jacobsdotter, Johanna (314:69). Född 23 nov 1801 i Röke Hus, Röke (L). Döpt 29 nov 1801 i Röke (L). Död 2 jul 1887 i Rullabygget, Hörja (L). (Se 3, s *).

Gift 2:o 19 okt 1804 i Röke (L) med Hansdotter, Nilla (314:111). Född omkr.1778. Död av bröstfeber mm 28 maj 1821 i Göstorpshult, Hishult (N). Begravd 6 jun 1821 i Hilshult, N.

Barn:

Jacobsdotter, Elsa (314:107). Född 7 jul 1806 i Röke Hus, Röke (L). Döpt 11 jul 1806 i Röke (L).

Jacobsson, Ola (314:108). Född 10 nov 1808 i Röke Hus, Röke (L). Hemmadöptes 16 nov 1808 i Röke Hus, Röke (L).

Jacobsdotter, Bengta (314:109). Född 19 sep 1810 i Röke Hus, Röke (L). Hemmadöptes 25 sep 1810 i Röke Hus, Röke (L).

Jacobsdotter, Kerstin (314:110). Född 19 jul 1813 i Röke Hus, Röke (L). Hemmadöptes 24 jul 1813 i Röke Hus, Röke (L).

7 mm

Persdotter, Karna (314:95). Född 26 dec 1772 i Eljalt, Röke (L). Död av bröstfeber 4 apr 1803 i Röke Hus, Röke (L). Begravd 11 apr 1803 i Röke (L). (Barn 3, s *, Far 14, s *, Mor 15, s *)

Gift 24 mar 1798 i Röke (L) med föregående ana.

Generation III

8 ff f

Persson, Jöns (314:96). Född omkr 20 sep 1718. Död 3 maj 1797 i Svenstorp, Västra Torup (L). (Barn 4, s *)

Gift med efterföljande ana.

9 ff m

Nilsdotter, Boel (314:97). Född omkr 24 jul 1717. Död omkr 1767. (Barn 4, s *)

Gift med föregående ana.

10 fm f

Mårtensson Stockenström, Nils (314:104). Född omkr 1726. begravd 26 aug 1792 i Västra Torup (L). Åbo i Skogsbygget, Västra Torup. (Barn 5, s *, Far 20, s *, Mor 21, s *)

Gift med efterföljande ana.

11 fm m

Påldotter, Ingar (314:105). Född omkr 1730. (Barn 5, s *)

Gift med föregående ana.

14 mm f

Christensson, Per (314:57). Född ca 1720. Död 30 jun 1798 i Eljalt, Röke (L). Bonde i Eljalt. (Barn 7, s *)

Gift med efterföljande ana.

15 mm m

Jonsdotter, Elna (314:58). Född ca 1729. Död 26 dec 1805 i Eljalt, Röke (L). Begravd 6 jan 1806 i Röke sn, L. (Barn 7, s *)

Gift med föregående ana.

Generation IV

20 fm ff

Mårtensson Stockenström, Mårten (314:70). Född ca 1698 i Svenstorp, Västra Sönnarslöv (L). Död ca 1765 i Hittarps Hus, Norra Åkarp (L). Ryttare N Skånska Kavallrireg.. (Barn 10, s *)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Mårtensson Stockenström, Nils (314:104). Född omkr 1726. begravd 26 aug 1792 i Västra Torup (L). (Se 10, s *).

Mårtensdotter, Bengta (314:73). Född 1729 i Norra Åkarp (L). Död 1793 i Norra Åkarp (L).

21 fm fm

Nilsdotter, Karna (314:71). Död ca 1743 i Torrarps Hus, Norra Åkarp (L). (Barn 10, s *)

Gift med föregående ana.